Thursday, July 21, 2016

Are you in love with beauty and spa products? But not so much with the ingredients?


I think I've had this picture in my mind that in order to be a "real" homesteader and to be super crunchy and green, women had to forgo all the luxurious, amazing smelling, beautiful beauty and bath products. But that is totally not true.


I love nice long baths.

I love a good face mask.

I love soft lips and hair.

I love a good lotion.

I love a wonderful soap.



What I LOVE LOVE LOVE about Posh products are that they are free of a lot of those weird crazy ingredients that I try to avoid and that they are made in the USA. I would appreciate it if you would check out my site here . There are so many wonderful items and they are buy 5 get the 6th Free and also $5 shipping no matter how much you buy.


If you are looking for a way to earn a few ( or a lot) of extra dollars around the homestead I have found Posh to do the trick. I have found it easy to sell because people love it and it's practical. They have a great commission plan and treat their consultants so well. For example, most companies you can earn free products ( which Posh does also) but you also earn Posh points which are good for a huge variety of items like electronics, travel, gift cards, toys for the kiddos etc. I got a Keurig for my office with my Posh points last month!

Thanks for checking out my site at www.perfectlyposh.com/1662

Please let me know how I might can help you, if you have questions about signing up to sell, or questions about products.

Happy Homesteading Y'all.

Thursday, July 14, 2016

Going out to eat: What does it really cost??

I think we all can pretty much agree that eating out is expensive! Normally it's not a very good choice as for as our health either. As a Registered Dietitian I have clients come to see me to discuss weight loss or healthful eating habits and they tell me that eating out is so much cheaper and easier than cooking. WRONG. 
First of all, let me just say I get it. I have three kids, am married and both my husband and I work outside of the home ( me for 9 months, him all year) so I understand the need to manage time. Even more than that though I. am. cheap frugal. For our family of 5 to go out to eat at a fast food restaurant like Wendy's or McDonald's it is going to cost us between $26-$30. ( I looked up menu prices online). 

Today, after the kids dentist appointments I made a quick stop at Kroger to pick up a few things. My total was $36.83. That got me thinking about how in just one meal, my family could spend that on fast food. If we went to a "nicer" place to eat it could easily be $45-$50 including tip.

So what did I get today at Kroger for only $36.xx. See below!

WOWZERS!!!



 So for protein there is the Dark Silk Almond Milk ( it's so delicious), some Stonyfield plain Yogurt and some Swiss cheese discounted from the deli. It's a yummy spreadable type I'll use on veggies and stuff. 

 And the fruit, oh the fruit. That's right guys I got the above fruits and veggies. It includes 2 quarts of strawberries, 7 granny smith apples, 7 red delicious apples, 7 peaches and a bunch of organic carrots. 

 Then for treats I got a big bag of trail mix, some dried pineapple and a bag of granola. We also got about $3.xx worth of chocolate covered almonds we shared in the car on the way home. 

Now I understand that there are things in my pantry that will help make the above foods into meals, but just think, would you rather your family have a greasy burger and stale fries and a soda, or have ALL of the above food. That will last me and kids for snacks for a while, and the yogurt and granola and fruit will serve it's purpose for  breakfasts and side items. The carrots I'll chop and eat with the cheese . 

Hey guys, if you are worried about your health, your finances (or both) then just grab a shopping bag.

Happy Homesteading! 



P.S. I used cute little reusable produce bags for the fruits and veggies and the dried pineapple, in an effort to reduce waste. I have more I didn't have with me, so next time I'll be sure to bring them ALL so I can reduce our waste even more. 

Back to school shopping with ThredUp! You get $10 to sign up


You may be starting to think about back to school shopping. Or just clothes for your littles in general. You need to be looking at ThredUp.

ThredUp actually has clothes for men, women and kids of all sizes. They are preused ( although some I have gotten new with tags!). You get great prices. I like ThredUp for a few reasons:

You can request to have a clean out bag sent to you, and then send them your clothing.They will resell it for you and send you a check. I myself have never done this, but I have known a few people that have and have been fairly happy.

I love that these clothes are being basically recycled, there is no need to buy new if you don't have to. You are getting some great deals!

You can shop from your pajamas and get some AMAZING deals. I just got the following for my oldest daughter.

The jean jacket is here favorite ( she is beginning to really enjoy clothes). I got all three items ( the shirt is new with tags) for $18.96 which included shipping! However I had some credits in my account of $20 that I got for sharing my link with others and having them sign up, so my entire order was FREE!!!

You can't beat FREE. 

Sign up through my link and you get $10 to shop with!!! Free $10. If nothing else you could get yourself a nice scarf or something for totally Free.